Zeytin Bahçemiz İzmir Selçuk Sultaniye Beldesi

Zeytin Bahçemiz

Zeytin Bahçemizi 2009 yılında bir dostum vasıtası ile İzmir ili, Selçuk ilçesi, Sultaniye beldesindeki ilk bahçemizi aldık.

Zeytin Bahçemiz

Zeytin Bahçemiz

Zeytin Bahçemiz

Bahçedeki genç ve sağlıklı ağaçları tutup, ömrünü tamamlamış olanlara veda ettiğimiz hummalı bir temizlik sürecine giriştik.

Öncelikle bulunduğumuz bölgeyi sevgiyle onurlandırmak adına, yörenin zeytin türü olan Memecik ağaçlarını sonrasında ise, kendi doğduğumuz topraklara saygımızı belirtmek için Bursa’nın zeytin türü olan Gemlik cinsi zeytin ağaçlarından diktik.

Zeytin Bahçemiz

Zeytin Bahçemiz

Yıllar önce bu bölgede bir ağaçtan şeftali koparıp yemiş olanlarınız varsa muhtemelen o tadı hala unutmamışlardır. Hafızamızdan silinmeyen bu tadı da yeniden yakalayabilmek için biraz da şeftali ağacı diktik.

Gümüş Madalya

Daha sonra bu bahçenin hemen yanındaki zeytin bahçesini aldık. Yaşlı ve bakıma muhtaç Memecik tipi zeytin ağaçları olan bu bahçe bizi keyifli bir şekilde ama çok meşgul etti. Sevginin emek olduğu bilinciyle çalıştık ve bu sene 11.cisi düzenlenen Zeytindostu yarışmasında Gümüş Madalya ile ödüllendirildik.

Selçuk İzmir Sultaniye

Selçuk İzmir Sultaniye

Geleneksel usullerle ve iyi tarım uygulaması kapsamında bahçemizde; zeytin, zeytinyağı, şeftali, incir, süt, peynir ve yumurta üretiyoruz. Tabi tüm bunların yapımında emeği geçen Pekün ailesi fertlerine çok teşekkür ediyoruz. Onlar olmasa benim gibi betona gömülmüş bir İstanbullunun bunların üstesinden gelmesi söz konusu olamazdı. Unutmayalım ki; toprak hayattır, sağlıktır, huzurdur ve dosttur.

Bahçemiz Selçuk Sultaniye

Bahçemiz Selçuk Sultaniye

Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinden sonra zeytin üretiminde ikinci sırada olmasına ve dünyanın belli başlı zeytin bölgeleri arasında yer almasına karşın zeytin tarımı, ülkemizde, ne yazık ki, hak ettiği şekilde gelişmemiştir. Bunun temel nedeni, tarımsal teknik ve teknolojideki gelişmelerin zeytin tarımına yansıtılamamasıdır. Yeni tesis edilecek zeytinliklerde mutlaka modern zeytin yetiştiriciliğinin esasları göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer meyve türlerinde olduğu gibi zeytinde de başta sulama ve beslenme olmak üzere bakım işlemlerine gereken önem verilmelidir.

Sultaniye Zeytinyağları

Sultaniye Zeytinyağları

Ülkemizde Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde kuzeyde Artvin’den güneyde Hatay’a kadar uzanan kıyı boyunca ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin’e kadar olan illerde zeytincilik yapılmaktadır.
Beş zeytinci bölge içinde ağaç varlığı ve üretim kapasitesi ile Ege Bölgesi birinci sırada yer almakta, onu, Marmara, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi izlemektedir.
Genellikle diğer ürünlerin yetişmediği toprakları değerlendiren zeytin ülkemizde daha çok meyilli arazilerde yetiştirilmektedir.

Sultaniye Zeytinyağları

Sultaniye Zeytinyağları

SULTANİYE KURUMSAL   SULTANİYE ANA SAYFA

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir