Pancarlı Humus Zeytinyağlı Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

En güzel mezelerin başında gelen humusu farklı çeşitlerde yapabilirsiniz. Zeytinyağı, tahin, taze sıkılmış limon suyu ve nohuttan hazırlanan humusu sizin için daha sağlıklı bir tarife dönüştürdük. İşte pancarlı humus tarifi…

Pancarlı Humus tarifi

Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

Sultaniye Zeytinyağı, tahin ve taze sıkılmış limon suyunun da katkılarıyla haşlanmış nohuttan hazırlanan en güzel mezelerin başında gelir humus tarifi. Humusun birçok çeşidiri vardır; pastırmalı, köz biberli veya pancarlı… Biz bugün sizin için humusu daha sağlıklı bir lezzete dönüştürerek, pancarlı humus tarifini paylaştık. Pancarlı humusunuzu, kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürebilir ya da dip sos olarak mısır cipsleri eşliğinde ikram edilebilirsiniz. İşte pancarlı humus tarifi… 

Püf noktası: Haşlanmış nohutların kabuklarını mutlaka soymayı ihmal etmeyin, yoksa  humusu yerken, ağıza gelen kabuklar hoş olmayabilir. Haşlanmış nohutların tek tek ayıklanması gözünüzü korkutmasın. Avuç içinizde hafifçe ovalayarak kabukların kolayca sıyrılmasını sağlayabilirsiniz. 

Pancarlı Humus Malzemeler:

Pancarlı Humus

Pancarlı Humus

-1 bardak haşlanmış pancar

-2 su bardağı haşlanmış nohut

-2 yemek kaşığı tahin

-2 diş sarımsak

-Yarım limon suyu

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-Tuz

-Kimyon 

Üzeri için:

-Çörek otu 

Pancarlı Humus nasıl yapılır? 

-Öncelikle pancaları soyun ve kolay haşlanması için küçük parçalar halinde doğrayıp, suda haşlayın.

-Haşlanan pancarları soğuk suya koyun, böylece daha fazla kararmasını engelleyebilirsiniz.

-Haşlanmış nohutların kabuklarını soyun ve bir rondoya koyun.

-İçerisine pancarı, sarımsağı ekleyin ve karıştırın.

-Daha sonra tahin, limon suyu, zeytinyağı, tuz ve kimyonu ekleyin. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar robotta çekmeye devam edin.

-Eğer çekmekte zorlanıyorsanız, biraz su ekleyebilirsiniz.

-Oluşan pancarlı humusu bir tabağa alın ve üzerine çörek otu gezdirin.

Pancar

Pancar nedir?

Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir. A, B, C vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir. Pancarın yaprakları da vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Faydaları

Pancar Artrit Hastalığına İyi Gelir: 

Pancar çok yüksek miktarda kalsiyum emilimini engelleyebilmesine rağmen eklem ve dokuların etrafındaki birikimden kaynaklanan artriti önleyebilir. Yüksek miktarda alkalin içeren pancasr suyu buradaki birikintilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Pancar Anemiye İyi Gelir:

Anemi kanda hemoglobin düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, yağlar ve B1,B2,B6 ve P vitaminleri açısıdan oldukça zengindir. Bunun yanında niasin açısından da zengindir. Dolayısı ile bütün bu vitamin ve mineraller enemi hastalığının giderilmesine yardımcı olur.

Demans Hastalığını Tedavi Edebilir: 

Demans hastalığı yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir çeşit unutkanlık hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişi normal rütün şeyleri bile yapmayı unutur. Pancarın bu hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili olarak wake Forest üniversitesinde yapılan bir .alışma ham pancar suyu tüketiminin beyinde oksijen oranını arttırdığını ortaya koymuştur. Wake Forest Üniversitesi Daniel Kim-Shapiro, Translational Bilim Merkezi, pancar suyu beyindeki oksijen sürkilasyonunu ciddi anlamda arttırdığıdını ortaya koymuştur.

Pancar Diyabete İyi Gelir: 

Pancarın içerdiği alfa lipoik asit glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Pancarın bu özelliği strese dayalı diyabet dalgalanmalarının engellenmesine yardımcı olur.Bununla alakalaı yapılan çalışmalar, bu antioksidanın diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşuşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Pancarın Enflamasyona Faydaları:

Pancar kolin içermektedir. Çok önemli bir besin olan kolin, kas hareketi, bellek, zihinsel işlevler ve uykusuzluk problemleriyle mücadelede yardımcı olur. Bunun yanında hücre zarı yapısını korumak, sinir impulslarının iletişimini kolaylaştırmak, yağ emiliminine yardımcı olmak ve enflamasyonu azaltmak için yardımcı olduğu bilinmektedir.

Pancar Kan Basıncını Düşürür:

Pancar hiper tansiyonu azaltabilir hatta önleyebeilir. Pancar nitrik oksitlere dönüşebilen nitratlar içermektedir. Nitrik oksit dinlenmek ve kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve hayati önem taşıyan bir bileşendir. Bu özelliği sayesinde kan akışını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Pancar Dayanıklılığı Arttırır: 

Sporcuların tükettiği besinlerin balında gelen pancar dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur. Egzersiz yaparken çiğ pancar suyu kaslardaki oksijen sürkilasyonunun artmasını sağlar. Bunun yanında solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden insanlarada da bu konuda yardımcı olur. Solunum yolu kaslarının dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.

Pancar Kansere Karşıdır: 

Kanser hastalıklarının en önemli nedeni serbest radikallerdir, fakat bunlar dışındı başka nedenlerden de kaynakanan kanser vakaları vardır. Pancar anti kanser özellikleri ile tanınınır ve bir çok kanser çeşidine yakalanmamak için bünyenin direncini arttırır. Pancarın içeridği anti kanserojen bitkisel besinler kanserle mücadelede yardımcı olabilir, hatta kansere yakalanmayı önleyebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, pancar özünün çoklu organ tümorlerine engel olduğunu ortaya koymuştur. Meme, prostat ve pankreas kanserini tedavi etmek için pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır.

Pancar Kalp Hastalığına İyi Gelir: 

Pancar kalp hastalıklarını önlemkele tanınır. Pancarın içerdiği nitrik oksitin rahatlatıcı ve kan damarlarını genişletici özelliği vardır. Bu bileşenler kan ve damar sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda pancar kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Damar Sertliğine Karşı Pancar:

Pancarın içerdiği nitrik oksit yukarıda belirttiğimiz gibi kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Bu durum arteryoskleroz gibi arteri hastalıklar için etkili bir önlem olur. Pancar, böylece damar sertliğine neden olan unsurların ortadan kalkması için etkili bir rol üstlenmiş olur.

Pancarın Diğer Faydaları: 

Pancar varis tastalığı ve bazı göz hastalıklarının önlenmesine de ciddi anlamda engel olabilmektedir. Bunun yanında yapılan bir çok araştırma kabızlık sorunun giderilmesi ve ateş düşürücü özelliğinin olduğu yönünde umut verici bilimsel araştırmalar sonucu vardır.Pancarın ayrıca cilt ve saç sağlığına bir çok faydasının olduğu bilinmektedir.Pancarın sağlığımıza katkıları modern tıbbın hala araştırma konusudur ve bu araştırmalara devam etmektedir.

Kaynak

ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER

ZEYTİNYAĞI

SİPARİŞ

İLETİŞİM

SULTANİYE

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir