Zeytinyağlı Domates Pilakisi

Zeytinyağlı Domates Pilakisi

Zeytinyağlı Domates Pilakisi

Domates Pilakisi

Domates Pilakisi

Zeytinyağlı Yemekler Zeytinyağlı Domates Pilakisi

Zeytinyağlı Domates Pilakisi Malzemeler:

   5 iri domates

   5 iri soğan (halka doğranmış)

   1/2 su bardağı Sultaniye Zeytinyağı

   2 çorba kaşığı limon suyu

   1 tatlı kaşığı tuz

   1 adet patlıcan

   

Pişirme Süresi: 30 dakika

Hazırlanışı: Soğanı ince halka olarak doğrayın. Kızgın Sultaniye Zeytinyağı’nda kızartın.

Tepsinin altına bir kısmını döşeyin. Domateslerin kabuklarını soyup, halka halka soğanların üzerine doğrayın.

Kalan soğanı domateslerin üzerine yayın. Bir domatesin suyunu çıkarın, tuz ve limon suyunu karıştırıp tepsiye gezdirin.

Hafif ateşte pişirin.

Domates

Domates

Domates

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller(Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerikaolan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü. Domatesin eş anlamlısı kızanak sözcüğüdür

Morfolojik özellikleri

10 veya 15 cm boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. 10–25 cm uzunluğunda olan yapraklarının üzerinde 5-9 yaprakçık bulunur. Yaprakları tüylüdür. 1–2 cm uzunluğunda ve genellikle sarı olan domates çiçekleri bir sap üzerinde 3-12 adettir. Genellikle kırmızı, yenilebilen meyvesi yabani bitkilerde 1–2 cm çapında iken, kültür bitkilerinde daha büyüktür. Çoğu vitamin bu meyvede bulunur ve kanseri önleyici yapısı vardır. Bu vitamin ve önleyici mineraller domatesin kabuğunda bulunur.

Kaynak

Çiğ Domates

Çiğ domates, hakkında farklı fikirler olan bir gıdadır. Bazı kişiler doğal olarak tatlılığını sever ve sandviçten, güvece, pizzadan, salataya her yerde kullanırken, bazıları yapısından ve asidik içeriğinden hoşlanmaz.

İster sevin, ister sevmeyin çiğ domatesin faydaları arasında esansiyel vitaminlerin, minerallerin ve besin maddelerinin alınması bulunur ve sağlık açısından yararları da çeşitlidir.

Çiğ Domates Kimyasal İçeriği

Çiğ domateslerde doğal olarak çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller mevcuttur. Bu maddeler ciddi hastalıklara karşı koruma potansiyeli taşırlar. Daha fazla domates ve genel olarak daha fazla sebze tüketmek kemik kaybı, kanser, şeker hastalığı, böbrek taşı, felç, kalp krizi ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu etki gösterebilir.

Çiğ domatesin ayrıca enflamasyon karşıtı etkisi de vardır ve bilişsel fonksiyon bozukluklarına karşı yardımcı olabilir. Domateslerin erkekler için özel faydaları da olabilir. En azından haftada bir domates tüketilmesi erkekler için önerilir, çünkü içindeki likopen, prostat sağlığının iyi olmasına destek verir.
Çiğ domatesin faydaları içeriğindeki antioksidanlardan ve yararlı bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Domatesin içindeki ana antioksidan likopendir.

Bu madde, vücutta hasara yol açabilecek serbest radikalleri nötralize eder. Domatesin içinde ayrıca beta karoten, folik asit ve A, C, E vitaminleri bulunur. Domateslerin ayrıca kalori içeriği çok düşüktür. Bu da demektir ki bolca domates yemek bile çok az kalori ve yağ alınmasını sağlar. Bir bardak miktarında dilimlenmiş domateste sadece 30 kalori ve 0.5 gramdan az yağ vardır.

Çiğ domates yemenin bazı istenmeyen etkileri de olabilir. Domatesin asidik bir yapısı vardır, bu da asit reflüsü şikayetini kötüleştirebilir. Eğer gastroözofagealreflü hastalığınız varsa domates yemekten tamamen kaçınmanız önerilebilir, çünkü tetikleyici bir gıda olabilir. Başka sebze ve meyvelerin yerine sürekli domates yemek de besin maddesi eksikliklerine yol açabilir.

Pişmiş ve işlenmiş domates ürünlerini tüketmek de çiğ domatesin faydalarının çoğunu sağlar ancak pişirme ve işleme sürecinde bazı enzimler ve faydalı bileşenler yok edilmiş olabilir. Eğer beslenmenizde domatesin yeriyle ilgili belirli sorularınız varsa, diyetinizde önemli bir değişiklik yapmadan önce bunları doktorunuzla veya bir diyetisyenle tartışabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER

ZEYTİNYAĞI

SİPARİŞ

İLETİŞİM

SULTANİYE

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir